داربست چیست؟

Rate this post

داربست یک سازه چوبی یا فلزی میباشد که جهت سهولت برای دسترسی و کار در اتفاع مورد استفاده قرار میگیرد.

در گذشته و با توجه با ارتفاع کم ساختمانها و سازه ها اقلب از داربست چوبی استفاده میشد.اما با گذشت زمان و با توجه به ساخت سازهای با ارتفاع بالا تغییرات زیادی در زمینه داربست شکل گرفت.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی داربست به دو صورت سنتی و مدرن مورد استفاده قرار میگیرد که داربست سنتی در ایران بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد

داربست فلزی سنتی:

اجزای تشکیل دهنده داربست سنتی به شرح ذیل میباشد:

1.لوله داربستی که به طول 6 متر و قطر 48mm می باشد و در ضخامتهای مختلف بنا به موقعیت و ارتفاع سازه مورد استفاده قرار میگیرد.

2.بست چهارپیچ که برای اتصال لوله ها مورد استفاده قرار گرفته و در سه مدل چدنی ، فولادی و ورقی تولید میگردد و در وزن های گوناگون تولید میگردد.

3.رابط یا اتصال : برای اتصال دو لوله در سازهای که ارتفاع سازه بیش از 6 متر باشد مورد استفاده قرار گرفته و بطور متعارف در دو سایز 17 و 20 سانت تولید میگردد و بنا به سفارش سازنده میتواند طول اتصال تغییر کند.

4.مغزی داربست : مغزی از جنس چدن بوده و برای استحکام در محل اتصال دو لوله مورد استفاده قرار میگیرد.

5.کفی یا کفشک داربستی:کفشک داربست برای جلوگیری از فرو رفتن لوله در زمین نرم و عدم آسیب رساندن به کف سازه های که سرامیک یا سنگ شده و همچنین افزایش سطح تماس لوله با زمین مورد استفاده قرار میگیرد.

6.بست قائم یا تک پیچ: اقلب از بست تک پیچ در حسینیه ها و تکایا و گلخانه استفاده میشود برای جلو گیری از اسیب به چادر و یا پلاستیک و سقف گلخانه ها بست تک پیچ از ورق فلزی تولید شده و در دو سایز کوچک به ضخامت 4 میلیمتر و بزرگ به ضخامت 5 میلیمتر تولید میشود.

7.بست گردان یا چرخشی:بست گردان دقیقا مانند بست چهارپیچ کارای داری با این تفاوت که با توجه به پین وسط حالت چرخشی دارد و برای جابجایی داربست از یک طرف سازه به طرف دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.با استفاده از بست گردان در جابجایی داربست دیگر نیازی به باز کردن هر دو طرف داربست نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *